چگونه بهترین کلمات کلیدی را برای مطالب انتخاب کنیم؟

بهترین کلمات کلیدی برای مطالب را چگونه انتخاب کنیم؟

کلمات رکن اساسی هر محتوایی هستند. در رسانه‌های مختلف با کلمات گوناگون در ارتباط هستیم. در شبکه‌های اجتماعی به شکل هشتگ و در وب‌سایت‌ها به شکل کلمات کلیدی.
اینجا اختصاصا روی کلمات تمرکز می‌کنیم تا استفاده از آنها جهت افزایش بازدید و بهینه سازی موتورهای جستجو(سئو) را بیاموزیم.

جملات طلایی را در ابتدای مطلب بکار ببرید

اولین برخورد و اولین ثانیه‌ها بسیار مهم هستند. زمانیکه با یک دوست جدید آشنا می‌شوید در لحظات اولیه هر دو تشنه شناخت طرف مقابل هستید. در نتیجه ذهنتان برای شکل‌گیری یک شناخت جدید آماده است. در مورد محتوا نیز همینطور است. با اینحال بسیاری از نویسندگان با یک مقدمه بی روح شروع می‌کنند. بهتر است جمله طلایی مطلبتان در ابتدای آن باشد تا مخاطب را در اولین ثانیه‌ها جذب کنید.
یک پیوند نیز می‌تواند جزء اولین لحظه برخورد مخاطب با مطلب باشد. پس عنوان پیوند مهم است. فرض کنید کادر خلاصه مطلب در صفحه اصلی قرار گرفته و مخاطب برای ادامه باید روی پیوند کلیک کند. در این صورت “ادامه” یا “خواندن کامل” برای عنوان پیوند بهتر است؟
“خواندن کامل” حاوی این پیام است که کل مطلب را می‌خوانم و اکثرا مخاطب نسبت به مورد “ادامه”, دقیق‌تر مطلب را خواهد خواند.

کلمات کلیدی را در جای مناسب قرار دهید

کلمه کلیدی باید در عنوان, متا تگ توضیحات, محتوا, و متا تگ کلمات کلیدی به کار رفته باشد. متا تگ توضیحات بهتر است جمله‌ای ساخته شده با کلمات کلیدی باشد. عنوان مطلب را عینا در متا تگ توضیحات کپی نکنید. دلیلش واضح است. چرا گوگل باید عنوان و توضیح مشابه را پشت سر هم در دو خط به مخاطب نشان دهد؟
نکته مهم در مورد متن محتوا درصد چگالی کلمات کلیدی است. بهتر است اگر مطلب شامل ۱۰۰ لغت است, ۱ تا ۵ لغت آن کلمه کلیدی باشد. در اینصورت چگالی کلمه کلیدی ۱ تا ۵ درصد خواهد بود که حالت بهینه است. برای بررسی چگالی کلمات کلیدی می‌توانید از Keyword density checker استفاده کنید.

کلمه کلیدی را در ابتدای عبارت به کار ببرید

به نظرتان کدامیک از عبارت‌های زیر کلیک بیشتری دریافت می‌کنند؟

حسن روحانی در آخرین لحظه‌ها برای نامزدی در انتخابات ثبت‌نام کرد

ثبت‌نام حسن روحانی برای نامزدی در انتخابات در آخرین لحظه‌ها

اکثرا عبارت دوم کلیک بیشتری دریافت می‌کند. چرا؟ چون در عبارت دوم کلمات مهمتر جلوتر از کلمات بی اهمیت به کار رفته و یک عنوان داغ را ساخته‌اند. مثال دیگر:

× روش‌های جذاب برای نگه‌داری و تزیین گیاهان

جذاب‌ترین روش‌های تزیین و نگه‌داری گیاهان

از کلمات کلیدی دنباله دار استفاده کنید

در صورتی که عنوان کوتاه باشد می‌توانید با اضافه کردن چند کلمه کلیدی مرتبط جایگاه آن در موتور‌های جستجو را بهبود دهید.

مثال: می‌خواهیم دستور پخت کاپ کیک انبه را منتشر کنیم. کدام عنوان بهتر است؟

طرز تهیه کاپ کیک انبه

طرز تهیه کاپ کیک انبه مناسب برای روز مادر

عنوان دوم هنگام جستجو برای کیک‌های مناسب روز مادر نیز شانس نمایش دارد. اگر امکان اضافه کردن کلمه کلیدی مرتبط به عنوان مطلب وجود دارد, حتما از این امکان بهره ببرید.

استفاده از ابزار‌های رایگان برای بررسی و یافتن ایده

عنوان “طرز تهیه کاپ کیک انبه مناسب برای روز مادر” را در نظر بگیرید. “روز مادر” کلمه مناسبی است یا “روز زن”؟  احتمالا شما هم نمی‌دانید کدام کلمه جستجوی بیشتری دارد.
می‌توانیم از ابزار رایگان google keyword Planner برای بررسی میزان جستجو این دو کلمه و انتخاب کلمه مناسب استفاده کنیم.
google trends ابزار دیگریست که در مورد روند جستجوی کلمات بر اساس زمان یا منطقه جغرافیایی اطلاع می‌دهد. مثلا می‌توان بررسی کرد که “آموزش سئو” در یک ماه گذشته در ایران روزانه چقدر جستجو شده.
اگر برای ساخت عنوانی زیبا و حرفه‌ای با کمبود لغت مواجه هستید, گوگل دریایی از کلمات کلیدی را پیشنهاد می‌کند. کلمه کلیدی اولیه را وارد کنید. سپس در قسمت “Search related to” پایین صفحه نتایج, کلمات کلیدی پیشنهاد شده قابل مشاهده هستند. راه دیگر مشاهده و بررسی کلمات کلیدی رقباست.

از اعداد استفاده کنید

خواندن و تحلیل اعداد در عنوان مطالب و جملات برای مخاطب بسیار آسان است. در عنوان مطلب‌تان از اعداد استفاده کنید. مثلا “۷ اصل ساده برای سحرخیز بودن”. اگر بخواهید به مخاطب نشان دهید که انجام فلان کار چقدر موثر بوده, این عنوان خوبی است: با انجام ۳۰ دقیقه فلان کار ۷۰ درصد آسوده‌تر باشید. 

استفاده از برچسب(tag) مناسب HTML

کلمات کلیدی حداقل یکبار در تگ h1 یا همان Heading 1 باید به کار بروند. استفاده از آنها در تگ h2 نیز مفید است. کلمات کلیدی گزینه بسیار مناسبی برای قرار گرفتن به عنوان متن پیوند(anchor text) هستند.
در صورت استفاده از تصویر در مطلب ویژگی alt آن بایستی شامل کلمه کلیدی باشد. نام فایل تصویر نیز باید شامل کلمه کلیدی باشد.

کلمات کلیدی مفید به کار ببرید

کلمات کلیدی مفید مخاطب موقع خواندن عنوان مطلب می‌پرسد: این عنوان چی برای من داره؟ پس بهتر است عنوان و سر عنوان‌ها به طور واضح فایده نهایی را مشخص کنند. مثلا بهتر است به جای “طرح‌های زیبای گلدان” از “با این طرح‌ها گلدان زیباتری داشته باشید” استفاده شود. چرا این نکته مهم است؟ چون مخاطب نگاهی به سرعنوان می‌کند و اگر برایش مفید باشد احتمالا متن آن را نیز خواهد خواند. پس برای مخاطب‌تان عنوان و زیرعنوان‌های مفید بنویسید.

رک باشید, واژه‌ها و جملات اضافه را حذف کنید

نیازی به استفاده از کلمات پیچیده‌ مثل “می‌باشد” نیست. از “است” استفاده کنید و با مخاطب راحت باشید. عادل فردوسی پور گزارشگر و مجری تلویزیون این نکته را در نظر دارد و کمتر از سایر مجریان از کلمات اضافه همچون “شده است” و “می‌باشد” استفاده می‌کند.
نیازی نیست معرکه بودن یا غم انگیز بودن ذکر شود. کابر خود نتیجه گیری می‌کند. پاراگراف‌ها و جملات باید کوتاه باشند. آنها را حذف کنید و از لغات پر معنی به جای لغات دست و پاگیر استفاده کنید.

کلمات کلیدی ملموس

با استفاده از کلمات ملموس محتوای شما برای مخاطب ماندگارتر می‌شود. این مورد در تولید اپلیکیشن‌, پوستر, متون تبلیغاتی و … نیز کاربرد دارد.
مثلا در صورت مناسب بودن می‌توان از واژه “کارمند” به جای واژه “عضو” یا از کلمه “مودم” به جای “شبکه” استفاده کرد.
منظور از کلمات ملموس کلماتی است که برای انسان توسط حس‌های پنج‌گانه قابل درک است.

معما و سوال مخاطبتان در مورد یک چیز خاص چیست؟ آنرا مطرح کنید!

گاهی اوقات ممکن است مخاطب ما سوالی در ذهن داشته باشد. با مطرح کردن و پاسخ دادن به سوال ضمن راهنمایی مخاطب و ارائه محتوا به او می‌توانیم اعتماد و ماندگاری برندمان را در ذهن او بیشتر کنیم. سوال درون ذهن مخاطب شما چیست؟

از کلمات ساده استفاده کنید

کلمات احساسی(ضرب‌المثلی یااصطلاحات روز) را به کار ببرید

مطلب را با کیفیت پایان دهید

کلمات کلیدی به کار رفته در پایان محتوا نیز مهم هستند, البته نه به اندازه ابتدای محتوا. در نظر داشته باشید که کاربر قصد جمع‌بندی دارد. در پایان می‌توانید ضمن تکمیل هدف, از مخاطب درخواستی داشته باشید, نتیجه‌گیری کنید یا بازخورد بگیرید.


دسته‌بندی: آموزش سئو
96/02/25       98/10/09
نویسنده
وحید منتظر وحید منتظر

توسعه دهنده وب هستم و در زمینه کارآفرینی و کسب و کار نوپا مطالعه دارم و پادکست می‌شنوم. مشتاقانه در حال کار روی «تایمنیکس» هستم. ورزشی که خیلی به اون علاقه دارم فوتبال هست که چندروز یکبار بازی می‌کنم.

7 دیدگاه

 1. ممنون از وبلاگ خوبتون. به
  سایت ما هم حتما سر بزنید

 2. مزایده گفت:

  ممنون اطلاعات کاملی بود

 3. دیگ بخار گفت:

  عالی بود خیلی ممنون

 4. yasdownload.ir گفت:

  خسته نباشید ممنون به خاطر این وبسایت فوق العاده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *